Nejčastější dotazy

Musím se pořád objednávat? 

Více

  • Ano.
  • Stále platí, že je nutné, abyste se k vyšetřením všichni předem objednávali. Není možné, aby se v čekárně setkávali akutně nemocní pacienti s pacienty, kteří jdou například k operaci. Kašel a narkóza nikdy nešly a i nadále dohromady nejdou. Je FAKT NESOLIDNÍ dotyčného poslat tím, že chytil Vaši rýmu, na další několikaměsíční čekání na operaci. S rýmou ho na výkon prostě NEVEZMOU.
  • ZVÝRAZŇUJEME PRO NEMOCNÉ – pacient s jakoukoliv akutní infekcí zůstává doma a nejdříve nám TELEFONUJE. Tzn. nesedne si mezi předoperační vyšetření s větou Já si to vysedím. To neznamená, jak je často mylně interpretováno, že Vás, pokud to váš zdravotní stav vyžaduje, nevyšetříme, ale znamená to, že přijdete v URČENÉM termínu. Platí trvale a bezvýhradně. Vemte si ochranu dýchacích cest (vlastní, nebo máte k dispozici za dveřmi ambulance). 
  • Buďte prosím trpěliví při telefonickém kontaktu, sestřička má hodně jiné práce (odběry, injekce, očkování, převazy, EKG …. ) a telefonů je opravdu hodně (běžně 50 za den), a to obzvlášť v pondělí v začátku ordinačních hodin.

Nemůžu se dovolat…… 

Více

  • Při kontrole nepřijatých hovorů jsme zjistili, že nejčastějším důvodem je fakt, že voláte mimo ordinační dobu. V ambulanci jsme sice běžně dlouho přes ordinační hodiny, ale v té době telefony nezvedáme.
  • Dalším důvodem je, že po nezvednutí jednoho telefonního čísla voláte ihned na číslo druhé. To, že sestřička nezvedla první telefon, má důvod – točí EKG, bere krev, dělá převaz atd, tzn. nevezme ani druhý telefon.
  • Zkuste prosím rozložit své telefonní hovory – nejhůř se dovoláte vždy ráno, obzvlášť v pondělí.

Kdo píše lázně? Kde mi vystaví neschopenku?

Více

  • Jednoduchá odpověď – ten lékař, který Vás pro danou diagnózu sleduje a léčí. Platí pro lázně i neschopenku.
  • Ke stálým dotazům:  Citace Ministerstvo zdravotnictví: „Návrh (doporučení) na lázeňskou péči vystavuje vždy lékař, který ji indikuje, ať už se jedná o ambulantního specialistu, nemocničního lékaře nebo registrujícího praktického lékaře. To souvisí s odpovědností za řádné přezkoumání naplnění podmínek.“ Tzn. ten lékař, který Vám lázně doporučil, je i sepisuje. Důvodem je, že pojišťovna pak při jakýchkoliv nejasnostech komunikuje s ním. Pokud je Vám 70+, potřebujete navíc vyjádření geriatra – s ohledem na moji specializovanou způsobilost můžu psát já, nemusíte shánět, objednejte se a přijďte s vyplněným formulářem lázní. Zprávu připíšu. 

Jak psychická onemocnění? Patří k praktickému lékaři? Nepošlete mě hned na psychiatrii? 

Více

Pacientů s psychickými obtížemi chodí hodně. Psychosomatika, úzkosti, deprese, nespavost. Nebojte se přijít a říct si o pomoc. Naprostou většinu Vašich obtíží zvládneme spolu. V tuto chvíli jsme zapojeni i do online projektu Mindwell prof. MUDr. Praška a kontakty k terapii rádi předáme. Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je účinná forma terapie, která se zaměřuje na to, jak naše myšlenky ovlivňují naše emoce a chování, na změnu myšlení a chování, které souvisí s psychickými problémy. Je jednou z nejefektivnějších psychoterapeutických metod používaných při léčbě psychických potíží, jako jsou deprese a úzkosti.

Očkujete?  Na co mám nárok? 

Více

  • Ano.
  • Tetanus – všichni, do 65 let po 15 letech, pak po 10 letech (je vhodné si alespoň jednou za život připlatit za vakcínu, kde je v kombinaci i černý kašel)
  • Klíšťová encefalitida – zdarma všichni 50+ (3 dávky, přeočkování po 3-5 letech)
  • Pneumokok – zdarma všichni 65+ (POZOR – novinka: Vy, kteří jste očkováni v minulosti, Prevenar/Pneumo se můžete doočkovat novu vakcínou s širším spektrem pneumokoků)
  • Sezónní – chřipka, covid
  • Dobrovolná a cestovatelská – očkujeme, zavolejte a podle zájmu/destinace se dohodneme. Jediné, co nemůžeme očkovat, je žlutá zimnice.

Co covid – jak fungují mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna)?

Více

  • Aby naše buňky dostaly informaci o tom, jak vypadá spike protein (pacičky na koronaviru), používá vakcína malý kousek RNA – nukleové kyseliny covidové, té kyseliny, která umí ukázat tělu, jak „pacičky“ (spike protein) vypadají. Aby bylo možné ten kousek RNA do našeho těla dopravit, balí se do obalu, což není nic jiného než tuk.

fakta o mRNA vakcíně proti COVID-19

 

Onemocněl jsem – co antigenní test na covid – má to smysl? 

Více

  • Antigenní test musí být na prvním místě dobře udělaný – velice často se v ambulanci setkáváme s tím, že jste si doma udělali  test a vyšel negativní, krátce potom u nás v ambulanci byl test pozitivní. Nejpřesnější test je z nosohltanu.  Nosohltan je dál, než si myslíme :-).
  • Pokud bude Váš test u nás pozitivní, diagnóza je jasná.
  • Test má smysl hlavně u Vás, kteří přicházíte so styku s křehkými, nemocnými lidmi – nakazit je nechcete.
  • Test má smysl, protože budeme vědět, že antibiotika na 100% nepomůžou, covid neléčí.

Umíte i jiné antigenní testy než covid? 

Více

  • Ano, z jednoho výtěru z nosohltanu umíme poznat, zda máte/nemáte chřipku A nebo B, adenovirus, RS virus anebo covid.

Proč děláte ty antigenní testy? Proč mi nechcete dát na kašel antibiotika?  

Více

  • Nejčastějším důvodem kašle, rýmy, zánětu průdušek (ano i zánětu průdušek) jsou viry. Opravdu se necítíte dobře. V takovém stavu by člověk rád rychle antibiotika a hurá za dva dny ven z postele. Bohužel na virus antibiotika nezaberou, naopak Vám ovlivní střevní mikroflóru a průběh Vaší nemoci ještě zhorší. Virózu prostě musíme vyležet.
  • Antigenní test neumí poznat všechny „viry na trhu“, ale orientaci alespoň o těch nejzásadnějších nám poskytne.
  • Kromě antigenních testů ještě při vyšetřování zánětů dýchacích cest (a nejen jich) používáme CRP. U vysokého CRP je pravděpodobnost bakteriálního zánětu vysoká a jsou indikována antibiotika, u nízkého se jedná o zánět virový a antibiotika jsou nanic (tedy přesněji „na zničení Vaší střevní mikroflóry“).

Jsem po nemoci a mám kašel… Sedlo mi to na průdušky, potřebuji antibiotika…. 

Více

  • Viz předešlá otázka.
  • Virový kašel trvá běžně 2-3 týdny, pokud jste kuřák, člověk např. s astmatem, počítejte samozřejmě s delší dobou.

Covid…. Existuje ještě? Jaké jsou příznaky koronavirové infekce? Může se nakazit očkovaný? Jak infekci popisují naši pacienti? Mám se očkovat? 

Více

  • Existuje. Naštěstí ale už populací proběhl + pomohlo očkování a situace se značně zklidnila.
  • Příznaky jsou i nadále značně různorodé. Asi jediným typickým příznakem bývala ztráta čichu, ale to není zdaleka u všech. Jinak jsou to „všechny“ příznaky, které znáte od běžných viróz. Co vidíme nejčastěji – „je mi divně“, horečka, zimnice, bolest hlavy, výrazná únava, bolesti celého těla, suchý kašel, průjmy, dušnost, pocity sevřeného hrudníku, škrábání v krku. Rýma není častá, spíše pocit ucpaného nosu. Stav výrazně kolísá. Je tedy jasně patrné, že „nachlazení“ od COVID-19 infekce nerozeznáte.
  • Ano, očkovaný se nakazit může. Očkování není plexisklo, virus nepozná, že jsme očkováni, musí se nejdřív dostat do našeho organismu, který ho musí rozeznat a eliminovat. Očkování je žolíkem, který dostáváme pro lepší zdolání infekce, protilátky má většina z nás díky očkování pro kontakt s infekcí připraveny. Znamená to tedy, že průběh nemoci bude lehčí, kratší, měli bychom viru vylučovat méně a po kratší dobu.
  • Žolíka – očkování potřebujete, pokud jste křehcí – jste starší, trpíte nějakou nemocí, nebo máte ve svém okolí někoho, koho chcete ochránit. Nezapomeňte i na očkování proti chřipce. Klidně dohromady. Ramena máme dvě :-).
  • COVID-19 z pohledu tehdy ještě neočkované čtyřčlenné rodiny: Nenechte se uchlácholit pocitem, že jste někde nastydli, koronavirus u nás všech začal stejně jako klasická podzimní viróza. Pálení nosohltanu, pocit plného nosu, bolest hlavy, mírný kašel se mohou velmi rychle rozvinout v několikadenní vysoké horečky a vleklý nepříjemný kašel. Každý z nás koronavirus prožíval trochu jinak, někteří ztratili čich a dostali horečky přes 38 stupňů, někdo měl jen zdánlivě obyčejnou rýmu, plný nos, tlak na prsou, jiný bolest hlavy a nespavost, objevit se mohou i průjmy. Na čem jsme se shodli všichni je, že později zjistíte, že se cítíte jinak, dost unaveně, tak nějak zvláštně divně.

Covid – co mám dělat, pociťuji-li na sobě příznaky?

Více

  • Zůstaňte doma. Zavolejte nám. Situaci probereme a dohodneme se na postupu.
  • Nechoďte si k nám sednout bez objednání do ambulance. Člověk, který sedí vedle Vás, mohl čekat 2 roky na operaci kyčle. Je FAKT NESOLIDNÍ ho nakazit a poslat na další dvouleté čekání. Ošetříme Vás rádi, přijďte na DOMLUVENÝ TERMÍN a V RESPIRÁTORU.

 

Jsem negativní a co dál?

Více

  • Máte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními. Na délce trvání pracovní neschopnosti se dohodneme dle Vašeho stavu.

Jsem pozitivní – a co dál? Jak domácí léčba? 

Více

  • Máte onemocnění COVID-19. Izolace je na našem rozhodnutí = podle Vaší práce.
  • Léčba onemocnění je pro nerizikové nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol.
  • Pokud se příznaky zhorší, potřebujete poradit atd, zavolejte a dohodneme se, kdy přijdete na vyšetření.
  • Pokud jste rizikoví – KONTAKTUJTE nás vždy, přijdete na vyšetření a případně naplánujeme podání specifických léků Paxlovid /Lagevrio.

Existuje nějaká specifická léčba? 

Více

  • Léčivé přípravky Lagevrio nebo Paxlovid  jsou určeny k léčbě pacientů s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, kteří jsou ve vysokém riziku progrese do závažného onemocnění (včetně osob dříve očkovaných proti covidu-19). Užívají se 3 (Paxlovid) nebo 4 (Lagevrio) tobolky každých 12 hodin po 5 dnů. Recept na poskytnutí přípravku vystavíme my a buď Vy, nebo ten, koho pověříte, Vám lék vyzvedne v nemocniční lékárně.

Co by Vás mělo obecně u infekcí dýchacích cest znepokojit?

Více

  • Při jakýchkoliv obavách nás kontaktujte. Většinu situací vyřešíme spolu a není třeba přetěžovat záchrannou službu. Určitě nás kontaktujte při dlouhodobých teplotách, průjmech, problémech s příjmem tekutin a stravy. Mezi alarmující příznaky (= volat ihned nás nebo RZP) patří pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení (pokud máte oxymetr, tak vždy při poklesu okysličení pod 90%), promodrání rtů, obličeje, bolesti na hrudi, zmatenost či porucha vědomí.