Koronavirus/očkování

Mám se očkovat? Mám se obávat nežádoucích účinků očkování? Jak 3. dávky? 

Více

 • Očkujte se. 50+ a rizikoví se očkujete hlavně kvůli svému zdraví, riziko těžkého průběhu s věkem stoupá, současné vakcíny ale chrání ve více než 90% proti hospitalizaci a úmrtí, což je asi to hlavní, o co nám jde.
 • Ovšem i ti, kteří se nevnímají jako rizikoví – ať už věkem, nebo výborným zdravotním stavem, můžou týdny bojovat s „dlouhým covidem“ a vždy je lepší prevence než léčba. A myslete na to, že lidstvo neumí léčit ani rýmu, natož covid.
 • Z mého pohledu je nezanedbatelné i to, že bychom už všichni rádi děti ve školách, sebe bez roušek a testů, večeři s kamarády v restauraci a já nevím co ještě a z toho důvodu je důležité, aby naše populace byla pro koronavirus co nejméně propustná, aby co nejvíce lidí mělo protilátky, ať už vzniklé očkováním, nebo nemocí. Jako propagátor mezigenerační solidarity, prevence a nezahlcení nemocnic se spíše přimlouvám za „neprodělání nemoci“. Smutných osudů jsme už letos měli dost.
 • Nežádoucí účinky – z praxe naší ambulance: bolest ramene nejčastěji. Často druhý den zimnice, třesavka, únava, zvýšená teplota (jednodenní) – u všech vakcín.
 • Pokud budete chtít přeočkovat 3. dávkou, ozvěte se nám, abychom předběžně naplánovali termín (předpoklad od poloviny října ?). Ve stejné době zahájíme očkování proti chřipce. K očkování 3. dávkami proti COVID-19, platí:
  1. pokud jste prodělali covid a jste plně očkováni, není přeočkování nutné
  2. lze očkovat najednou chřipku a covid
  3. očkovat 3. dávkou se můžete za 8 – 12 měsíců od aplikace 2. dávky = nejdříve za 8 měsíců, dříve Vám pojišťovna očkování nehradí (u Astry se bude možná zkracovat interval)
  4. kdo byl očkován Pfizer/Comirnaty, bude přeočkován shodnou vakcínou – t.č. ji nemáme k dispozici, předpokládá se možnost objednání kolem poloviny X/2021
  5. kdo byl očkován Moderna/AstraZeneca/Johnson, může být přeočkován Pfizerem nebo Modernou
  6. očkování doporučujeme hlavně těm, kteří jsou starší (imunita s věkem stárne), nemocní a těm, kteří pracují se starými, křehkými nebo pracují v riziku covidu

Jak fungují mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna)?

Více

 • Aby naše buňky dostaly informaci o tom, jak vypadá spike protein (pacičky na koronaviru), používá vakcína malý kousek RNA – nukleové kyseliny covidové, té kyseliny, která umí ukázat tělu, jak „pacičky“ (spike protein) vypadají. Aby bylo možné ten kousek RNA do našeho těla dopravit, balí se do obalu, což není nic jiného než tuk.

fakta o mRNA vakcíně proti COVID-19

 

Jak fungují vektorové vakcíny (AstraZeneca, Janssen „Johnson“, Sputnik)?

Více

 • Aby naše buňky dostaly informaci o tom, jak vypadá spike protein (pacičky na koronaviru), používá vakcína adenovirus, který je pro naše tělo neškodný. Do tohoto adenoviru je vložen kousíček nukleové kyseliny covidové, té kyseliny, která umí ukázat tělu, jak „pacičky“ (spike protein) vypadají.

Infografika: Co se po podání vakcíny na bázi virového vektoru děje v našem těle?

 

Jsem poslán na PCR testy – kde a jak se mám objednat, co mi budou dělat?

Více

A co antigenní test – má to smysl? 

Více

 • Člověk s příznaky: Největší význam má antigenní test u člověka, který má příznaky. To ovšem neznamená, že pokud vyjde antigenní test negativní, je 100% jisté, že neproděláváte koronavirovou infekci. Zavolejte a pošleme Vás na přesnější PCR test. Pokud jste pozitivní, proděláváte koronavirovou infekci, zavolejte a vše probereme.
 • Člověk bez příznaků: Pokud bude Váš test pozitivní a Vy nemáte žádné příznaky, může se jednat o falešnou pozitivitu = běžte na PCR test a až dle něj dělejte nějaké závěry.
 • Člověk bez příznaků: Pokud je Váš test negativní, jste pravděpodobně nenakažený. Myslete ale prosím na to, že pravděpodobně (chybovost je mnohem větší než u PCR) a v ten okamžik. Zítra už může být vše jinak.
 • Měl bych jít do karantény, kamarád mě hygieně nenahlásil, jen si dojdu na test: Platí výše uvedené. K tomu ovšem přidejte to, že první smysluplný výsledek testu je až 5. den po kontaktu, dřív test smysl nemá….. Jak by to mělo být správně, asi všichni víme :-).

Přišel jsem do kontaktu s pozitivním, co mám dělat?

Více

 • Nejdříve je třeba vyhodnotit, zda šlo o rizikový kontakt, to by mělo být v dikci hygieny. Vyhodnocují, zda s COVID pozitivním proběhl fyzický kontakt (například potřesení rukou) nebo kontakt na vzdálenost menší než 2 metry (doba již nehraje roli), dále zda oba měli chirurgickou ústenku/respirátor (látková nestačí), zda se jednalo o pobyt v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) nebo zda šlo např. o kontakt  se zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem poskytující péči o pacienta s covid-19 apod. Společná domácnost je jasný rizikový kontakt.

Co je karanténa?

Více

 • Pokud jste vyhodnoceni jako rizikový kontakt s COVID pozitivním, je Vám nařízena karanténa. Budete doma 14 dní od posledního kontaktu s pozitivním, v té době (5.-7. den ideálně) absolvujete PCR test na koronavirus. Na ten Vás pošle hygiena, eventuálně my. Pozor, i když budete negativní, zůstáváte doma 14 dní. Pokud jste negativní a do 14. dne se neobjeví žádné příznaky, zavolejte a 14. den karanténu ukončíme. Výjimku mají očkovaní a ti po covidu.

Jak je to v rodině s karanténou?

Více

 • Pozor změna od 2.3.2021!
 • Pokud je člen Vaší domácnosti pozitivní, musíte Vy jako jeho kontakt zůstat v karanténě a musíte jít na testy. Pokud je Váš test na koronavirus 5.-7. den negativní (počítáno od PCR pozitivity člena domácnosti) a Vy jste bez příznaků, karanténu Vám ukončíme 14. den.
 • Nezapomeňte, že pokud onemocní další člen rodiny, následuje „restart karantény“ – asi nejlépe na příkladu: Rodina – matka, otec, syn, dcera: dcera je 1.3. pozitivní = izolace, je tedy pozitivním kontaktem pro zbytek rodiny, ti jdou do karantény a 5.-7. den na PCR test. Matka vyjde 6.3. jako pozitivní, ostatní negativní. Dcera standardně stůně a pokud je 14. den již 3 dny bez příznaků, může být její izolace ukončena (14.3.). Pro otce a syna ale začíná nová karanténa v souvislosti s novou pozitivitou matky a 5.-7. den od pozitivity matky jdou opět na testy (12.3.); testy jsou negativní. Tzn. negativní syn a otec zůstávají do 14. dne od zjištěné pozitivity matky v karanténě, zůstávají bez příznaků a je jim tedy karanténa ukončena k 20.3.. Matka stůně v režimu minimálně 14 dní a současně minimálně 3 dny bez příznaků pro ukončení izolace (tj. minimálně do 20.3. při dobrém průběhu).

Musím mít pracovní neschopnost, když jsem v karanténě nebo izolaci?

Více

 • Ne, ale musíte být doma a musíte nás o tom informovat. Jak se dohodnete se zaměstnavatelem, je na Vás.

Proč musím do karantény? Nemám žádné příznaky.

Více

 • Infekce COVIDem-19 je bohužel zrádná tím, že infekční jsou i lidé, kteří nemají žádné příznaky – ať už ti, u kterých se žádné příznaky nerozvinou, nebo ti, kteří jsou teprve v inkubační době nemoci. V současné době se předpokládá, že infekční jsme již zhruba 2 dny před začátkem příznaků. Nejvíce infekční jsme zřejmě právě tyto dva dny a krátce po rozvinutí obtíží. Při lehkém průběhu bychom již 10. – 14. den neměli být infekční.

Jaké jsou příznaky koronavirové infekce? Jak infekci popisují naši pacienti?

Více

 • Velmi těžká otázka. Příznaky jsou bohužel značně různorodé. Asi jediným typickým příznakem je ztráta čichu, ale to není zdaleka u všech. Jinak jsou to „všechny“ příznaky, které znáte od běžných viróz. Co vidíme nejčastěji – horečka, bolest hlavy, výrazná únava, bolesti celého těla, bolesti hlavy, suchý kašel, průjmy, dušnost, pocity sevřeného hrudníku, škrábání v krku. Rýma není častá, spíše pocit ucpaného nosu. Stav výrazně kolísá. Je tedy jasně patrné, že „nachlazení“ od COVID-19 infekce nerozeznáte. Častý je dvoufázový průběh, kdy se po zlepšení opět stav zhorší, bývají i problémy s nechutenstvím, pocity na zvracení.
 • COVID-19 z pohledu čtyřčlenné rodiny: Nenechte se uchlácholit pocitem, že jste někde nastydli, koronavirus u nás všech začal stejně jako klasická podzimní viróza. Pálení nosohltanu, pocit plného nosu, bolest hlavy, mírný kašel se mohou velmi rychle rozvinout v několikadenní vysoké horečky a vleklý nepříjemný kašel. Každý z nás koronavirus prožíval trochu jinak, někteří ztratili čich a dostali horečky přes 38 stupňů, někdo měl jen zdánlivě obyčejnou rýmu, plný nos, tlak na prsou, jiný bolest hlavy a nespavost, objevit se mohou i průjmy. Na čem jsme se shodli všichni je, že později zjistíte, že se cítíte jinak, dost unaveně, tak nějak zvláštně divně.

Co mám dělat, pociťuji-li na sobě příznaky?

Více

 • Zůstaňte doma. Zavolejte nám. Situaci probereme a, bude-li to indikováno, odešleme Vás na PCR testy. Do výsledku budete doma v karanténě. Při jakékoliv nejasnosti se dohodneme, kdy se k nám přijdete ukázat.
 • Léčba onemocnění je jako u každé jiné virózy nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol.

Má smysl jít na testy?

Více

 • Určitě ano. Infekce je bohužel poměrně dost nakažlivá a pro Vás i pro Vaše okolí je důležité vědět, zda touto infekcí trpíte. Potřebujete vědět, zda Váš partner může chodit dál do práce, zda Vaši známí, se kterými jste se před krátkou dobou viděli, můžou navštívit své rodiče, zda třeba Vaši kamarádi zdravotníci můžou k rizikovým skupinám atp. Zůstat doma bez testu je zdánlivě dobré řešení, ale tím bohužel nezachytíme ten řetězec dalších nakažených a ti, kteří s Vámi v domácnosti žijí, můžou jako bezpříznakoví infekci šířit dál.
 • Určitě ano i proto, že, pokud by se Váš stav zhoršil, budete vědět proč, můžete rovnou vyhledat cílenou péči v nemocnici a nestrávíte dlouhé hodiny po čekárnách v pátrání po příčině obtíží.
 • Určitě ano i proto, že pokud budete pozitivní a po vyléčení se v následujících 6 měsících setkáte s koronavirovou infekcí, jste před ní chráněni a do karantény i při kontaktu s pozitivním nebudete posláni. Ochranné protilátky zřejmě budou ale dlouhodobější než těchto 180 dní.

Jsem negativní a co dál?

Více

 • Máte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními. Na délce trvání pracovní neschopnosti se dohodneme dle Vašeho stavu, karanténa a izolace pro Vás neplatí.
 • Ve výjimečných případech nemusí být Vaše infekce prokázána ani PCR testem, zavolejte, stav zkonzultujeme a dohodneme se na dalším postupu.

Jsem pozitivní – a co dál?

Více

 • Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma v izolaci a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, abyste onemocnění COVID-19 nešířili dál. Vyčkejte, až se Vám telefonicky ozve pracovník hygienické stanice, který s Vámi provede epidemiologické šetření (dotazy na Vaše kontakty apod.) – připravte si dopředu kontakty 2 dny před objevením se příznaků. Pokud jste příznaky neměl, kontakty si připravte 5 dní dozadu. Protože jsou hygieny zahlceny, bude určitě dobré, když své kontakty sami dopředu informujete. Pro spoustu z nich to může být velmi důležité. Jinak osobám, se kterými jste byl v posledních dnech v úzkém kontaktu a které epidemiolog vyhodnotí jako rizikové, se pracovník hygienické stanice ozve také, a také ony budou muset jít do karantény/na odběr.
 • O pozitivitě mě prosím informujte, výsledek se ve většině případů dozvíte dřív než my. Dohodneme se, v jak častém budeme telefonickém kontaktu; to samozřejmě bude záležet na Vašem zdravotním stavu. Izolace se ukončuje v případě, že alespoň již 3 dny nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 14 dnů ode dne pozitivního odběru.
 • Léčba onemocnění je nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol.
 • Pokud se příznaky zhorší, nebo musíte z jiného důvodu vyhledat lékařskou pomoc, nezapomeňte upozornit, že jste v izolaci. Určitě Vás neodmítnou, jen použijí adekvátní ochranné pomůcky a budou se Vás snažit odizolovat od ostatních pacientů.

Mám se bát? Kdo jsou rizikoví pacienti?

Více

 • Vlastní nemoci určitě ne. Při sdělení pozitivity se nevyděste. Většina z nás si projde nemocí podobnou běžné nebo těžší viróze. 4% z nás budou potřebovat nemocniční péči.
 • Zahlcení zdravotního systému určitě ano. Platí opět ta 4%. Při současných počtech nemocných jsou 4% moc, příval do nemocnic je bohužel značný, nemocnice musí reorganizovat péči, ruší výkony a značnou část jejich provozu zaberou COVID pacienti. Při kombinaci s nemocnými zdravotníky to může znamenat výrazné omezení péče i pro všechny ostatní diagnózy. Proto je třeba se snažit, aby nakažených bylo co nejmíň = 3R – roušky, rozestupy, ruce a odpovědnost každého z nás.
 • Kdo jsou rizikoví? Riziko těžkého průběhu stoupá zhruba od 50-60 let věku (86% zemřelých v Německu je 70+), rizikovější jsou muži, kuřáci, silně obézní pacienti, chronicky nemocní lidé (kardiovaskulární onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc, nádorová onemocnění, onemocnění jater a ledvin, diabetes mellitus, pacienti s poruchou imunitního systému – ať už vlastním onemocněním, nebo vlivem léčby).

Co by Vás mělo znepokojit?

Více

 • Při jakýchkoliv obavách nás kontaktujte. Většinu situací vyřešíme spolu a není třeba přetěžovat záchrannou službu. Určitě nás kontaktujte při dlouhodobých teplotách, průjmech, problémech s příjmem tekutin a stravy. Mezi alarmující příznaky (= volat ihned nás nebo RZP) patří pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení (pokud máte oxymetr, tak vždy při poklesu okysličení pod 90%), promodrání rtů, obličeje, bolesti na hrudi, zmatenost či porucha vědomí.

Můj známý nikoho nenakazil – tak jak to tedy je?

Více

 • Koronavirus určitě není „mor“. Jsou rodiny, které se při pozitivitě jednoho nakazily celé, někde se od nemocného nenakazil nikdo. Údajně 20% lidí může za 80% nákaz. Bohužel nikdo z nás ale neví, jak moc je nakažlivý, nevíme, jak je vnímavé naše okolí. Ale to ostatně platí i pro všechny ostatní virózy. Obecně platí, že nakažlivost koronaviru je značná a buďme odpovědní. Nezapomeňme na nakažlivost již 2 dny před začátkem příznaků.

Platí pro někoho speciální režim? Co je pracovní karanténa?

Více

 • Speciální skupinou jsou zdravotníci. Zdravotník, který je pozitivní, zůstává v izolaci. Zatím by měl vždy. Pokud je ale „jen“ v karanténě – tzn. byl v kontaktu s pozitivním a sám je negativní, může ho zaměstnavatel vyhodnotit jako nezbytného pro práci a dotyčný nastoupí do režimu pracovní karantény. To znamená,  že může za specifických podmínek (testy, speciální ochranné pomůcky atd) chodit do práce. Mimo práci ale musí dodržovat karanténu.
 • Druhou specifickou skupinou jsou pracovníci v sociálních službách, pro které platí obdobný režim – asi přesněji mimořádné opatření: https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-organizace-a-provadeni-karanteny-u-poskytovatelu-socialnich-sluzeb-s-ucinnosti-od-5-10-2020-do-odvolani/

Určitě jsem už koronavirus měl! Měl jsem virózu. 

Více

 • Často je obtížné od sebe rozeznat běžnou virózu a covid.
 • Doporučuji nechat si odebrat protilátky na koronavirus (nejde na pojišťovnu), stačí odběr na koronavirus IgG – stojí kolem 400 Kč a v Pardubicích dělá například mojemedila.cz. Podle výsledků zjistíte, zda jste prodělali/neprodělali infekci COVID-19 a samozřejmě i to, kolik protilátek se Vám vytvořilo.