Koronavirus

 

Jsem poslán na testy – kde a jak se mám objednat, co mi budou dělat?

Více

 • Objednání už vesměs probíhají elektronicky. Klikněte prosím na medila.cz nebo na Pardubickou nemocnici nebo na https://www.genetikapardubice.cz/ nebo na https://www.scimed.cz/testovani-koronavirus-covid-19/, najděte nejčasnější termín, otevřete rezervační systém a zarezervujte si termín. Na testy nejezděte hromadnou dopravou, ale po vlastní ose (auto, pěšky atd), v Pardubické nemocnici je odběrové místo v budově bývalého plicního, v Medile v areálu veteriny a ve Scimedu v bývalých kasárnách na Zborovského náměstí ulici je speciální stan, genetika má okénko v poliklinice Kolf (směrem k hotelu Labe). Žádanku, kterou jsme vyplnili spolu, máte v centrálním registru. Odběrové místo si ji stáhne, žádnou papírovou žádanku nepotřebujete.
 • Vlastní test – Alespoň 1-2 hodiny před odběrem si ideálně nečistěte zuby, nejezte a nepijte. Přijedete, stáhnete roušku a bude Vám odebrán výtěr z nosu (nosohltanu), někdy v kombinaci s výtěrem z úst. Samotný výtěr z úst může být falešně negativní.
 • Do 48 hodin (většinou dřív) Vám přijde SMS s výsledkem – ten nám prosím zavolejte.

Přišel jsem do kontaktu s pozitivním, co mám dělat?

Více

 • Nejdříve je třeba vyhodnotit, zda šlo o rizikový kontakt, to by mělo být v dikci hygieny. Vyhodnocují, zda s COVID pozitivním proběhl fyzický kontakt (například potřesení rukou) nebo kontakt na vzdálenost menší než 2 metry po dobu více než 15 minut, zda se jednalo o pobyt v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) nebo zda šlo např. o kontakt  se zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem poskytující péči o pacienta s covid-19 apod. Společná domácnost je jasný rizikový kontakt.
 • Je mi jasné, že při současném zahlcení hygien budeme často prvním kontaktem pro Vás my. Pokud je Váš kontakt s pozitivním jednoznačný, zavolejte a situaci se pokusíme vyřešit

Co je karanténa?

Více

 • Pokud jste vyhodnoceni jako rizikový kontakt s COVID pozitivním, je Vám nařízena karanténa. Budete doma 10 dní od posledního kontaktu s pozitivním, v té době (5.-7. den ideálně) absolvujete PCR test na koronavirus. Na ten Vás pošle hygiena, eventuálně my. Pozor, i když budete negativní, zůstáváte doma 10 dní. Pokud jste negativní a do 10. dne se neobjeví žádné příznaky, zavolejte a 10. den karanténu ukončíme. POZOR – od 2.12.2020 je změna v délce karantény v případě rodin (viz níže).

Musím mít pracovní neschopnost, když jsem v karanténě nebo izolaci?

Více

 • Ne, ale musíte být doma a musíte nás o tom informovat. Jak se dohodnete se zaměstnavatelem, je na Vás.

Proč musím do karantény? Nemám žádné příznaky.

Více

 • Infekce COVIDem-19 je bohužel zrádná tím, že infekční jsou i lidé, kteří nemají žádné příznaky – ať už ti, u kterých se žádné příznaky nerozvinou, nebo ti, kteří jsou teprve v inkubační době nemoci. V současné době se předpokládá, že infekční jsme již zhruba 2 dny před začátkem příznaků. Nejvíce infekční jsme zřejmě právě tyto dva dny a krátce po rozvinutí obtíží. Při lehkém průběhu bychom již 10. den neměli být infekční.

Jaké jsou příznaky koronavirové infekce? Jak infekci popisují naši pacienti?

Více

 • Velmi těžká otázka. Příznaky jsou bohužel značně různorodé. Asi jediným typickým příznakem je ztráta čichu, ale to není zdaleka u všech. Jinak jsou to „všechny“ příznaky, které znáte od běžných viróz. Co vidíme nejčastěji – horečka, bolest hlavy, výrazná únava, bolesti celého těla, bolesti hlavy, suchý kašel, průjmy, dušnost, pocity sevřeného hrudníku, škrábání v krku. Rýma není častá. Je tedy jasně patrné, že „nachlazení“ od COVID-19 infekce nerozeznáte. Častý je dvoufázový průběh, kdy se po zlepšení opět stav zhorší, bývají i problémy s nechutenstvím, pocity na zvracení.
 • COVID-19 z pohledu čtyřčlenné rodiny: Nenechte se uchlácholit pocitem, že jste někde nastydli, koronavirus u nás všech začal stejně jako klasická podzimní viróza. Pálení nosohltanu, pocit plného nosu, bolest hlavy, mírný kašel se mohou velmi rychle rozvinout v několikadenní vysoké horečky a vleklý nepříjemný kašel. Každý z nás koronavirus prožíval trochu jinak, někteří ztratili čich a dostali horečky přes 38 stupňů, někdo měl jen zdánlivě obyčejnou rýmu, plný nos, tlak na prsou, jiný bolest hlavy a nespavost, objevit se mohou i průjmy. Na čem jsme se shodli všichni je, že později zjistíte, že se cítíte jinak, dost unaveně, tak nějak zvláštně divně.

Co mám dělat, pociťuji-li na sobě příznaky?

Více

 • Zůstaňte doma. Zavolejte nám. Situaci probereme a, bude-li to indikováno, odešleme Vás na PCR testy. Do výsledku budete doma v karanténě.
 • Léčba onemocnění je jako u každé jiné virózy nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol.

 

Má smysl jít na testy?

Více

 • Určitě ano. Infekce je bohužel poměrně dost nakažlivá a pro Vás i pro Vaše okolí je důležité vědět, zda touto infekcí trpíte. Potřebujete vědět, zda Váš partner může chodit dál do práce, zda Vaši známí, se kterými jste se před krátkou dobou viděli, můžou navštívit své rodiče, zda třeba Vaši kamarádi zdravotníci můžou k rizikovým skupinám atp. Zůstat doma bez testu je zdánlivě dobré řešení, ale tím bohužel nezachytíme ten řetězec dalších nakažených a ti, kteří s Vámi v domácnosti žijí, můžou jako bezpříznakoví infekci šířit dál.
 • Určitě ano i proto, že pokud budete pozitivní a po vyléčení se v následujících 3 měsících setkáte s koronavirovou infekcí, jste před ní chráněni a do karantény i při kontaktu s pozitivním nebudete posláni. Ochranné protilátky zřejmě budou ale dlouhodobější než těchto 90 dní.

Jsem negativní a co dál?

Více

 • Máte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními. Na délce trvání pracovní neschopnosti se dohodneme dle Vašeho stavu, karanténa a izolace pro Vás neplatí.

Jsem pozitivní – a co dál?

Více

 • Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma v izolaci a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, abyste onemocnění COVID-19 nešířili dál. Vyčkejte, až se Vám telefonicky ozve pracovník hygienické stanice, který s Vámi provede epidemiologické šetření (dotazy na Vaše kontakty apod.) – připravte si dopředu kontakty 2 dny před objevením se příznaků. Pokud jste příznaky neměl, kontakty si připravte 5 dní dozadu. Protože jsou hygieny zahlceny, bude určitě dobré, když své kontakty sami dopředu informujete. Pro spoustu z nich to může být velmi důležité. Jinak osobám, se kterými jste byl v posledních dnech v úzkém kontaktu a které epidemiolog vyhodnotí jako rizikové, se pracovník hygienické stanice ozve také, a také ony budou muset jít na odběr.
 • O pozitivitě mě prosím informujte, výsledek se ve většině případů dozvíte dřív než my. Dohodneme se, v jak častém budeme telefonickém kontaktu; to samozřejmě bude záležet na Vašem zdravotním stavu. Izolace se ukončuje v případě, že alespoň již 3 dny nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 10 dnů ode dne pozitivního odběru.
 • Léčba onemocnění je nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol.
 • Pokud se příznaky zhorší, nebo musíte z jiného důvodu vyhledat lékařskou pomoc, nezapomeňte upozornit, že jste v izolaci. Určitě Vás neodmítnou, jen použijí adekvátní ochranné pomůcky a budou se Vás snažit odizolovat od ostatních pacientů.

Můj známý nikoho nenakazil – tak jak to tedy je?

Více

 • Koronavirus určitě není „mor“. Jsou rodiny, které se při pozitivitě jednoho nakazily celé, někde se od nemocného nenakazil nikdo. Údajně 20% lidí může za 80% nákaz. Bohužel nikdo z nás ale neví, jak moc je nakažlivý, nevíme, jak je vnímavé naše okolí. Ale to ostatně platí i pro všechny ostatní virózy. Obecně platí, že nakažlivost koronaviru je značná a buďme odpovědní. Nezapomeňme na nakažlivost již 2 dny před začátkem příznaků.

Jak je to v rodině?

Více

 • Pozor změna od 2.12.2020 ! Pro rozhodování o délce karantény je nyní zásadní, jak moc se můžete od nemocného odizolovat.
 • Možnost první = pokud je pacient izolován například v samostatném pokoji nebo je zajištěn trvalý minimální odstup 2 m, nedochází k žádnému fyzickému kontaktu s nemocným, pak vše platí jako dosud, karanténa se Vám ukončí 10. den (pokud je Váš test na koronavirus 5.-7. den negativní a Vy jste bez příznaků). Nezapomeňte, že pokud onemocní další člen rodiny, následuje „restart karantény“ – asi nejlépe na příkladu: Rodina – matka, otec, syn, dcera: dcera je 1.10. pozitivní = izolace, je tedy pozitivním kontaktem pro zbytek rodiny, ti jdou do karantény a 5.-7. den na PCR test. Matka vyjde 6.10. jako pozitivní, ostatní negativní. Dcera standardně stůně a pokud je 10. den již 3 dny bez příznaků, může být její izolace ukončena (11.10.). Pro otce a syna ale začíná nová karanténa v souvislosti s novou pozitivitou matky a 5.-7. den od pozitivity matky jdou opět na testy (12.10.); testy jsou negativní. Tzn. negativní syn a otec zůstávají do 10. dne od zjištěné pozitivity matky v karanténě, zůstávají bez příznaků a je jim tedy karanténa ukončena k 17.10.. Matka stůně v režimu minimálně 10 dní a současně minimálně 3 dny bez příznaků pro ukončení izolace (tj. minimálně do 17.10. při dobrém průběhu).
 • Možnost druhá = odizolovat od nemocného se nejde (o pacienta se musím starat, mám malý byt atp.). Za této situace Vám karanténu ukončíme nejdříve 15. den od pozitivity nemocného, za podmínky, že jste COVID negativní a bezpříznakový. Pokud onemocní v rodině někdo další, opět dojde k „restartu karantény“, ale ta už může být ukončena za 10 dní…..
 • Detailně :    https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/12/Metodick%C3%BD-pokyn-hlavn%C3%AD-hygieni%C4%8Dky-%C4%8Cesk%C3%A9-republiky-k-jednotn%C3%A9mu-postupu-krajsk%C3%BDch-hygienick%C3%BDch-stanic-p%C5%99i-rozhodov%C3%A1n%C3%AD-o-ukon%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD-karant%C3%A9n-u-rodinn%C3%BDch-kontakt%C5%AF.pdf

Platí pro někoho speciální režim? Co je pracovní karanténa?

Více

 • Speciální skupinou jsou zdravotníci. Zdravotník, který je pozitivní, zůstává v izolaci. Zatím by měl vždy. Pokud je ale „jen“ v karanténě – tzn. byl v kontaktu s pozitivním a sám je negativní, může ho zaměstnavatel vyhodnotit jako nezbytného pro práci a dotyčný nastoupí do režimu pracovní karantény. To znamená,  že může za specifických podmínek (testy, speciální ochranné pomůcky atd) chodit do práce. Mimo práci ale musí dodržovat karanténu.
 • Druhou specifickou skupinou jsou pracovníci v sociálních službách, pro které platí obdobný režim – asi přesněji mimořádné opatření: https://koronavirus.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-organizace-a-provadeni-karanteny-u-poskytovatelu-socialnich-sluzeb-s-ucinnosti-od-5-10-2020-do-odvolani/

Mám se bát? Kdo jsou rizikoví pacienti?

Více

 • Vlastní nemoci určitě ne. Při sdělení pozitivity se nevyděste. Většina z nás si projde nemocí podobnou běžné nebo těžší viróze. 4% z nás budou potřebovat nemocniční péči.
 • Zahlcení zdravotního systému určitě ano. Platí opět ta 4%. Při současných počtech nemocných jsou 4% moc, příval do nemocnic je bohužel značný, nemocnice musí reorganizovat péči, ruší výkony a značnou část jejich provozu zaberou COVID pacienti. Při kombinaci s nemocnými zdravotníky to může znamenat výrazné omezení péče i pro všechny ostatní diagnózy. Proto je třeba se snažit, aby nakažených bylo co nejmíň = 3R – roušky, rozestupy, ruce a odpovědnost každého z nás.
 • Kdo jsou rizikoví? Riziko těžkého průběhu stoupá zhruba od 50-60 let věku (86% zemřelých v Německu je 70+), rizikovější jsou muži, kuřáci, silně obézní pacienti, chronicky nemocní lidé (kardiovaskulární onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc, nádorová onemocnění, onemocnění jater a ledvin, diabetes mellitus, pacienti s poruchou imunitního systému – ať už vlastním onemocněním, nebo vlivem léčby).

Co by Vás mělo znepokojit?

Více

 • Při jakýchkoliv obavách nás kontaktujte. Většinu situací vyřešíme spolu a není třeba přetěžovat záchrannou službu. Určitě nás kontaktujte při dlouhodobých teplotách, průjmech, problémech s příjmem tekutin a stravy. Mezi alarmující příznaky (= volat ihned nás nebo RZP) patří pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení (pokud máte oxymetr, tak vždy při poklesu okysličení pod 90%), promodrání rtů, obličeje, bolesti na hrudi, zmatenost či porucha vědomí.