Koronavirus/očkování

Mám se očkovat? Mám se obávat nežádoucích účinků očkování? Jak 4. dávky? 

Více

  • Pokud máte jen dva kontakty s koronavirem, nebo méně (=dvě očkování, 1 očkování + nemoc, jen prodělaná nemoc atd.), očkujte se 3. dávkou
  • 4. dávku v souladu s EMA, RKI atd doporučujeme pro pacienty 60+ a rizikové
  • Stále platí, že se očkujete hlavně kvůli svému zdraví, riziko těžkého průběhu s věkem stoupá, současné vakcíny ale chrání ve vysokém procentu proti hospitalizaci a úmrtí, což je asi to hlavní, o co nám jde. Očkování vám dá do ruky žolíka, s ním se vždycky hraje líp.
  • Ovšem i ti, kteří se nevnímají jako rizikoví – ať už věkem, nebo výborným zdravotním stavem, můžou týdny bojovat s „dlouhým covidem“ a vždy je lepší prevence než léčba. A myslete na to, že lidstvo neumí léčit ani rýmu, natož covid – byť se internetem šíří něco jiného….
  • Nežádoucí účinky – z praxe naší ambulance: bolest ramene nejčastěji, otok v oblasti podpaží. Často druhý den zimnice, třesavka, únava, zvýšená teplota (jednodenní) – u všech vakcín. Očkovali jsme všemi vakcínami – AstraZeneca, Johnson, Moderna i Pfizer. Již řadově k tisíci dávek. Žádné závažné obtíže nebyly.

Jak probíhá očkování v ambulanci: 

Více

  • Očkovací látky jsou stále dodávány v lahvičkách po několika dávkách. Ozvěte se sestřičce, řekne Vám, kdy k očkování přijdete. Očkujeme Comirnaty (Pfizer), skupinu očkovaných tvoří vždy 6 pacientů.
  • Ano, je problém, pokud nedorazíte, Vaši dávku musíme vyhodit.

Je možné současné očkování s jinou vakcínou?  

Více

  • Ano, není to problém. Očkování dohromady s chřipkou se naopak nabízí.
  • Jediné, kdy je třeba mít 14 dní odstup, je od očkování živou vakcínou – což je vzácné.

Jak fungují mRNA vakcíny (Pfizer a Moderna)?

Více

  • Aby naše buňky dostaly informaci o tom, jak vypadá spike protein (pacičky na koronaviru), používá vakcína malý kousek RNA – nukleové kyseliny covidové, té kyseliny, která umí ukázat tělu, jak „pacičky“ (spike protein) vypadají. Aby bylo možné ten kousek RNA do našeho těla dopravit, balí se do obalu, což není nic jiného než tuk.

fakta o mRNA vakcíně proti COVID-19

 

Jak fungují již nepoužívané vektorové vakcíny (AstraZeneca, Janssen „Johnson“, Sputnik)?

Více

  • Aby naše buňky dostaly informaci o tom, jak vypadá spike protein (pacičky na koronaviru), používá vakcína adenovirus, který je pro naše tělo neškodný. Do tohoto adenoviru je vložen kousíček nukleové kyseliny covidové, té kyseliny, která umí ukázat tělu, jak „pacičky“ (spike protein) vypadají.

Infografika: Co se po podání vakcíny na bázi virového vektoru děje v našem těle?

Onemocněl jsem – co antigenní test – má to smysl? 

Více

  • Antigenní test musí být na prvním místě dobře udělaný – velice často se v ambulanci setkáváme s tím, že jste si doma udělali  test a vyšel negativní, krátce potom u nás v ambulanci byl test pozitivní. Nejpřesnější test je z nosohltanu.  Nosohltan je dál, než si myslíme :-).
  • Pokud bude Váš test u nás pozitivní, zadáme Vás do celostátního systému – test má stejnou výpovědí hodnotu jako PCR test.
  • Pokud bude test nejasný, vypíšeme žádanku na PCR test.
  • Smysl má hlavně u Vás, kteří přicházíte so styku s křehkými, nemocnými lidmi – nakazit je nechcete.

Jsem poslán na PCR testy – kde a jak se mám objednat, co mi budou dělat?

Více

  • Na PCR posíláme vzácně ve výjimečných situacích. Antigenní test provedený u nás v ambulanci má stejnou výpovědní hodnotu jako PCR.
  • Preventivní vyšetření není indikováno. Pokud ho někdo vyžaduje (před operací atp.), posílá Vám žádanku on.
  • Na test se musíte objednat. Vlastní PCR test – Alespoň 1-2 hodiny před odběrem si ideálně nečistěte zuby, nejezte a nepijte. Přijedete, stáhnete roušku a bude Vám odebrán výtěr z nosu (nosohltanu), někdy v kombinaci s výtěrem z úst. Samotný výtěr z úst může být falešně negativní. Pokud chcete co možná nejpřesnější výsledek, preferujte odběr z nosohltanu.
  • Do 48 hodin (většinou dřív) Vám přijde SMS s výsledkem – ten nám prosím zavolejte.

Přišel jsem do kontaktu s pozitivním, co mám dělat? Co je karanténa? 

Více

  • V současné době již karantény nejsou, jen se sledujte. Pokud by se během týdne objevily příznaky, ihned nás kontaktujte.

Musím mít pracovní neschopnost, když mám covid?

Více

  • Ne, ale musíte být doma a musíte nás o tom informovat. Jak se dohodnete se zaměstnavatelem, je na Vás.

Proč musím do izolace? Mám jen malé příznaky.

Více

  • Infekce COVIDem-19 je bohužel zrádná tím, že infekční jsou i lidé, kteří nemají žádné příznaky – ať už ti, u kterých se žádné příznaky nerozvinou, nebo ti, kteří jsou teprve v inkubační době nemoci. V současné době se předpokládá, že infekční jsme již zhruba 2 dny před začátkem příznaků. Nejvíce infekční jsme zřejmě právě tyto dva dny a krátce po rozvinutí obtíží. Při lehkém průběhu bychom již 10. dne neměli být infekční – pokud opustíte izolaci 8. den (den testu + 7 dní), myslete na to a ještě pár dní buďte obezřetnější.

Jaké jsou příznaky koronavirové infekce? Může se nakazit očkovaný? Jak infekci popisují naši pacienti?

Více

  • Velmi těžká otázka. Příznaky jsou bohužel značně různorodé. Asi jediným typickým příznakem bývala ztráta čichu, ale to není zdaleka u všech. Jinak jsou to „všechny“ příznaky, které znáte od běžných viróz. Co vidíme nejčastěji – NEOČKOVANÍ – „je mi divně“, horečka, zimnice, bolest hlavy, výrazná únava, bolesti celého těla, suchý kašel, průjmy, dušnost, pocity sevřeného hrudníku, škrábání v krku. Rýma není častá, spíše pocit ucpaného nosu. Stav výrazně kolísá. Je tedy jasně patrné, že „nachlazení“ od COVID-19 infekce nerozeznáte. Častý je dvoufázový průběh, kdy se po zlepšení opět stav zhorší, bývají i problémy s nechutenstvím, pocity na zvracení. OČKOVANÍ – většinou velmi krátký průběh v řádu několika dnů, ze začátku únava, divný pocit po těle, občas trochu zvýšená teplota, často bolest hlavy, pocit zalehlých dutin a rýma.
  • Ano, očkovaný se nakazit může. Očkování není plexisklo, virus nepozná, že jsme očkováni, musí se nejdřív dostat do našeho organismu, který ho musí rozeznat a eliminovat. Očkování je žolíkem, který dostáváme pro lepší zdolání infekce, protilátky má většina z nás díky očkování pro kontakt s infekcí připraveny. Znamená to tedy, že průběh nemoci bude lehčí, kratší, měli bychom viru vylučovat méně a po kratší dobu.
  • COVID-19 z pohledu tehdy ještě neočkované čtyřčlenné rodiny: Nenechte se uchlácholit pocitem, že jste někde nastydli, koronavirus u nás všech začal stejně jako klasická podzimní viróza. Pálení nosohltanu, pocit plného nosu, bolest hlavy, mírný kašel se mohou velmi rychle rozvinout v několikadenní vysoké horečky a vleklý nepříjemný kašel. Každý z nás koronavirus prožíval trochu jinak, někteří ztratili čich a dostali horečky přes 38 stupňů, někdo měl jen zdánlivě obyčejnou rýmu, plný nos, tlak na prsou, jiný bolest hlavy a nespavost, objevit se mohou i průjmy. Na čem jsme se shodli všichni je, že později zjistíte, že se cítíte jinak, dost unaveně, tak nějak zvláštně divně.

Co mám dělat, pociťuji-li na sobě příznaky?

Více

  • Zůstaňte doma. Zavolejte nám. Situaci probereme a dohodneme se na postupu.
  • Nechoďte si k nám sednout bez objednání do ambulance. Člověk, který sedí vedle Vás, mohl čekat 2 roky na operaci kyčle. Je FAKT NESOLIDNÍ ho nakazit a poslat na další dvouleté čekání. Ošetříme Vás rádi, přijďte na DOMLUVENÝ TERMÍN a V RESPIRÁTORU.

Má smysl jít k nám na testy?

Více

  • Určitě ano. Infekce je bohužel poměrně dost nakažlivá a pro Vás i pro Vaše okolí je důležité vědět, zda touto infekcí trpíte. Potřebujete vědět, zda Vy a Vaše okolí může navštívit své rodiče, zda třeba Vaši kamarádi zdravotníci můžou k rizikovým skupinám atp.
  • Určitě ano i proto, že, pokud by se Váš stav zhoršil, budete vědět proč, můžete rovnou vyhledat cílenou péči v nemocnici a nestrávíte dlouhé hodiny po čekárnách v pátrání po příčině obtíží.

Jsem negativní a co dál?

Více

  • Máte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními. Na délce trvání pracovní neschopnosti se dohodneme dle Vašeho stavu, karanténa a izolace pro Vás neplatí.
  • Ve výjimečných případech nemusí být Vaše infekce prokázána ani PCR testem, zavolejte, stav zkonzultujeme a dohodneme se na dalším postupu.

Jsem pozitivní – a co dál? Jak domácí léčba? 

Více

  • Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma v izolaci a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, včetně Vašich nejbližších, abyste onemocnění COVID-19 nešířili dál.
  • Izolace se ukončuje v případě, že alespoň již 2 dny nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 7 dní ode dne pozitivního odběru. Den odběru je den 0.
  • Léčba onemocnění je nespecifická – tzn. teplotu srážejte Paralenem nebo Ibuprofenem (lze kombinovat), na kašel berte „běžné léky“ na kašel. Nepřesahujte dávku 6 tbl Paralenu za den, pozor na kombinované přípravky – např. Coldrex – již obsahují paracetamol. Výborně zpracováno: https://www.svl.cz/informace-pro-pacienty/
  • Pokud se příznaky zhorší, nebo musíte z jiného důvodu vyhledat lékařskou pomoc, nezapomeňte upozornit, že jste v izolaci. Určitě Vás neodmítneme/neodmítnou, jen použijime adekvátní ochranné pomůcky a budeme se Vás snažit odizolovat od ostatních pacientů.
  • Pokud jste rizikoví, což spolu probereme, jedno zda očkovaní nebo ne, naplánujeme podání specifických léků Paxlovid /Lagevrio.

Existuje nějaká specifická léčba? 

Více

  • Léčivé přípravky Lagevrio nebo Paxlovid  jsou určeny k léčbě pacientů s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, kteří jsou ve vysokém riziku progrese do závažného onemocnění (včetně osob dříve očkovaných proti covidu-19). Užívají se 3 (Paxlovid) nebo 4 (Lagevrio) tobolky každých 12 hodin po 5 dnů. Recept na poskytnutí přípravku vystavíme my a buď Vy, nebo ten, koho pověříte, Vám lék vyzvedne v nemocniční lékárně.

    Jaké jsou podmínky použití molnupiraviru:

    • pacient musí splnit indikační kritéria

    • lék lze použít od 18 let věku

    • u pacientů s covidem-19 prokázaným PCR nebo antigenním testem

    • do 7 dnů od počátku příznaků

    • pacient není hospitalizován pro covid-19 a nepotřebuje oxygenoterapii pro covid-19

    • absolutní kontraindikací je těhotenství a kojení, u fertilních žen účinná zábrana početí po dobu užívání +4 dny poté

    • dlouhodobá prognóza pacienta je vyhodnocena jako příznivá

     

    Kritéria vysokého rizika progrese Covid 19 do závažného stavu: ( stačí splnit alespoň jedno z uvedených kritérií )

    • index tělesné hmotnosti (BMI) > 35 kg/m2

    • chronické onemocnění ledvin (včetně dialyzovaných osob)

    • chronické onemocnění jater

    • diabetes mellitus

    • primární nebo sekundární imunodeficit

    • imunosupresivní léčba

    • chronické plicní onemocnění v dispenzarizaci (např. chronická obstrukční plicní choroba, intersticiální plicní onemocnění, bronchiální astma, plicní hypertenze, cystická fibróza, syndrom spánkové apnoe)

    • onkologické nebo hemato-onkologické onemocnění s aktuálně probíhající léčbou

    • trombofilní stav v dispenzární péči

    • nervosvalová onemocnění ovlivňující dýchání

    • stav po transplantaci solidního orgánu nebo transplantaci kostní dřeně

    • věk > 65 let

    • věk > 55 let a současně alespoň jedno z níže uvedených kritérií: kardiovaskulární onemocnění, hypertenze, chronické respirační onemocnění, index tělesné hmotnosti (BMI) > 30 kg/m2

Mám se bát? Kdo jsou rizikoví pacienti?

Více

  • Vlastní nemoci určitě ne. Při sdělení pozitivity se nevyděste. Většina z nás si projde nemocí podobnou běžné nebo těžší viróze. 4% z neočkovaných budou potřebovat nemocniční péči. U očkovaných jsou naštěstí čísla mnohem lepší.
  • Kdo jsou rizikoví? Riziko těžkého průběhu stoupá zhruba od 50-60 let věku (86% zemřelých v Německu je 70+), rizikovější jsou muži, kuřáci, silně obézní pacienti, chronicky nemocní lidé (kardiovaskulární onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc, nádorová onemocnění, onemocnění jater a ledvin, diabetes mellitus, pacienti s poruchou imunitního systému – ať už vlastním onemocněním, nebo vlivem léčby).
  • Pro rizikové zorganizujeme podání Lagevrio nebo Paxlovid.

Co by Vás mělo znepokojit?

Více

  • Při jakýchkoliv obavách nás kontaktujte. Většinu situací vyřešíme spolu a není třeba přetěžovat záchrannou službu. Určitě nás kontaktujte při dlouhodobých teplotách, průjmech, problémech s příjmem tekutin a stravy. Mezi alarmující příznaky (= volat ihned nás nebo RZP) patří pocit ztíženého dýchání, nedostatku vzduchu, zadýchávání se při minimální námaze, chůzi či mluvení (pokud máte oxymetr, tak vždy při poklesu okysličení pod 90%), promodrání rtů, obličeje, bolesti na hrudi, zmatenost či porucha vědomí.

Můj známý nikoho nenakazil – tak jak to tedy je?

Více

  • Koronavirus určitě není „mor“. Jsou rodiny, které se při pozitivitě jednoho nakazily celé, někde se od nemocného nenakazil nikdo. Bohužel nikdo z nás ale neví, jak moc je nakažlivý, nevíme, jak je vnímavé naše okolí. Ale to ostatně platí i pro všechny ostatní virózy. Obecně platí, že nakažlivost koronaviru je značná a buďme odpovědní. Nezapomeňme na nakažlivost již 2 dny před začátkem příznaků.

Určitě jsem už koronavirus měl! Měl jsem virózu. 

Více

  • Často je obtížné od sebe rozeznat běžnou virózu a covid.
  • Doporučuji nechat si odebrat protilátky na koronavirus (nejde na pojišťovnu), stačí odběr na koronavirus IgG – stojí kolem 400 Kč a v Pardubicích dělá například mojemedila.cz. Podle výsledků zjistíte, zda jste prodělali/neprodělali infekci COVID-19 a samozřejmě i to, kolik protilátek se Vám vytvořilo. Jakákoliv hladina protilátek ale neznamená, že se nemáte očkovat. Nejlépe jsou na tom v současné době ti, kteří jsou očkování a covid prodělali.